banner691

Hata yapmak yanlış mıdır?

     Son zamanlarda sıkça konuştuğum bir konudan bahsetmek istiyorum. Hata yapmanın güzelliği. Evet güzelliği diyorum çünkü insanların hata yaparak en güzel ve kalıcı deneyimleri edinebileceğini düşünüyorum. Tabii ki geri dönüşü olmayan, çevremizdekilere zarar verebilecek hatalardan bahsetmiyorum. Hata yapmamaya çalışmak sizi yoracaktır. Bırakın arkadaş ortamınızda sizi çocuk gibi görecekleri, dalga geçecekleri bir cümle kurun. Ne olur ? Rezil mi olursunuz? Gülerler mi size? Bırakın gülsünler, bırakın siz içinizden geçeni söylemiş olun , kendiniz olun, kendinizi kasıp insanlara bir şeyler kanıtlamaya çalışmayın. Bir ay sonra arkadaşlarınıza sorun, kaç tanesi kurduğunuz cümleyi hatırlayacak? Başkalarının aylar sonrasında hatırlamayacağı şeyler için güzel geçebilecek, içinizden gelenleri yapabileceğiniz zamanlarınızı susarak ya da uzak durarak geçirmek zorunda kalıyorsunuz. 
     Belki gerçekten zor durumda kalacağınız bir hata yapacaksınız. Eminim birkaç tane de şuan aklınıza gelebilecek hatalar yapmışsınızdır. Size neler kattığını bir düşünün. Onlardan nasıl dersler çıkardığınızı ve bir sonraki adımda nelere dikkat ettiğinizi. Belki o an çok üzüldünüz , belki kendinizi kahrettiniz ama onlar geçti gitti, yeni hatalar yaptığınızda da geçip gidecek ve iyi, kaliteli deneyimleriniz size kalacak. Tekrar ediyorum hata yapmamaya çalışmak sizi yoracaktır. Sürekli tedirgin olur, kendi kabuğunuza çekilir, hayattan zevk alamaz, başkaları için yaşamaya başlayabilirsiniz. Hata yapmamaya çalışmak sizi daha büyük hataya ya da hatanızı kabul etmemeye de sürükleyebilir. Hata yapmanın çok normal olduğunu herkesin yapabileceği bir şey olduğunu düşünürseniz bu sizi bazı noktalarda çok rahatlatacaktır. Çünkü böylece hatanızı telafi etmeyi de bilirsiniz. Belki bir özür dileme erdemi bile sizi kolayca rahatlatacaktır. Ve gün gelecek size yapılan hatanın da normal bir durum olacağını bileceğiniz için ,affedebilme yeteneğine de sahip olarak kendinizi ve vicdanınızı da özgür bırakabilme şansını yakalayabileceksinizdir. 
     Geçmişte yapmış olduğunuz hatalardan dolayı kendinizi yiyip bitirmeniz ya da kendinize yapılan hataları düşünüp durmak size bir şey katmayacaktır. Artık kendinizi ve vicdanınızı rahat bırakın. Her insan hata yapar, yapmalıdır. Çünkü etrafınıza bir bakın hangi insan dört dörtlük, mükemmel ve kusursuzdur? Olamaz, olmamalı.
     İnsan değişen, gelişen ve olgunlaşan bir varlıktır. Kimse bilge olarak dünyaya gelmez. "Tecrübe" yaşanılan olumlu ve olumsuz olayların bileşkesidir. Hata yapmak yanlış değil, hatanın alışkanlık haline gelmesi ve kalıcı olarak yaşama yerleşmesi yanlıştır. En önemli nokta hatalarınızdan ders çıkarmanızdır. Bir sonraki adımda aynı hatayı tekrarlamamaya çalışın. Çok daha güçlü ve emin adımlarla yürümeye başlayabilirsiniz. 
     Hatalarınızı sevin. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulmelik
Abdulmelik - 10 ay Önce

Bireysel haklarımın ihlal edildiğini düşünüyorum. Kimseye zarar vermedim ancak kendilerine zarar getirecek kısıtlamalara maruz kalan bir bireyim..

banner695

banner696