banner525

Çukuryayla'da Büyük Coşku

Kemer Belediyesi’nin desteğiyle Kemer Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 8’inci Çukuryayla Yörük Şenliği büyük bir coşkuya sahne oldu.

Çukuryayla'da Büyük Coşku
banner605
banner603

8’inci Kemer Çukuryayla Yörük Şenliği’nde büyük bir coşku yaşandı

“Bu ateş hiç sönmeyecek”

Kemer Belediyesi’nin desteğiyle Kemer Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 8’inci Çukuryayla Yörük Şenliği büyük bir coşkuya sahne oldu. Şenlikte konuşan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Yörük kültürünün ülke tanıtımında çok önemli olduğunu vurgularken Dernek Bakanı Turan Arslan,  “Atamıza söz veriyoruz çoban ateşimiz hiç sönmeyecek” dedi.

Kemer Belediyesi ve Kemer Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 8’inci Kemer Çukuryayla Yörük Şenliği rakımı 1650 metre olan Çukuryayla’da yapıldı. Şenliğe Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Kemer Jandarma Komutanı Binbaşı Yasin Berçin, çeşitli ilçelerden Yörükler dernekleri yöneticileri, çeşitli parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda Kemerli katıldı. Şenlik, temsili Yörük Göçü ile başladı. Temsili göçte; Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Yörük Beyi Durmuş Can develer üzerinde şenlik alanına geldi.

ATAMIZA SÖZ VERİYORUZ”

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turan Arslan, “Şenlik alanının hazırlanmasında en büyük emek Kemer Belediyesi’nindir. Yörüklerin her zaman yanında olan Başkanım Mustafa Gül’e ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Toroslara çıkın bir bakın. Orada Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiç bir güç bizi asla yenemez’ demiş. Biz bu ateşin sönmesine hiç bir zaman izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

ÇOBAN ATEŞİ YAKILDI

Başkan Mustafa Gül ise “Bugün burada sizinle aynı havayı soluyor olmaktan çok mutluyum. . Yörük kültürü ülke tanıtımında da önemli bir değerdir. Şenliğe katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.  Yörüklerin Türk milletinin milli kültürünü yaşatan önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Kemer Kaymakamı Feslihan da, Yörük kültürünü canlı tutan bütün derneklere teşekkür etti. Protokol üyeleri ve dernek temsilcileri daha sonra çoban ateşini yaktı. 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Sunuculuğunu Rana Özdemir’in yaptığı şenlikte sahne alan halk oyunları ekipleri yöresel oyunlarını sergiledi.  Daha sonra Yörük düğünü, gelin alma, halat çekme yarışı, yağlı güreş karşılaşmaları ve eşek yarışı düzenlendi. Eşek yarışında renkli görüntüler oluşurken, eşekten düşenler oldu.

YÖRÜK BEYİ DURMUŞ CAN OLDU

Şenlik kapsamında yapılan Yörük beyi seçiminde ise beyliğe iş adamı Durmuş Can seçildi. Durmuş Can,  şenlik alanına gezerek Yörükleri selamladı. 8’inci Kemer Çukuryayla Yörük Şenliği’nin konser bölümünde sahne alan Sevgi Petek ve Ramazan Çelik izleyicilere coşku dolu onlar yaşattılar.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 10:22
banner569
banner568

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner593

banner587

banner588

banner590

banner591

banner586

banner618

banner623