14.05.2022, 13:03

HASYURT TARIM FUARI 1

11-14 Mayıs tarihleri arasında Hasyurt Ulusal Tarım Fuarı vardı. “Eski Yerinde Yeni Yüzüyle” sloganı ile açılan fuar, Finike Hasyurt’ta düzenlendi. Fuarın 25. Yılı. Son olarak 2014 yılında 24.sü düzenlenen fuar bu yıl kapılarını tekrar ziyaretçilere açıyor. İddialı bir fuar. Bu iddia tanıtım spotlarında var.

Edindiğimiz bilgiye göre fuarın arkasında başta Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü’nün yanında pek çok resmi ve Sivil toplum kuruluşu var. İlçe belediyeleri, İlçe Tarım Müdürlükleri, KUTBO VE KUTSO, ATSO, Akdeniz Üniversitesi’nin Finike ve Kumluca Meslek Yüksek okulları, Finike ve Kumluca Ziraat odaları, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Gübre İthalatçıları ve İhracatçıları (GÜİD), Antalya Ziraat Mühendisleri Odası da Kumluca’daki temsilcisi aracılığıyla fuarda boy gösteriyordu.…

Fuara başta besleme ve koruma (gübre ve ilaç) ürünleri satanlar olmak üzere birçok şirket katıldı. Ayrıca traktör üretenler, ilaçlama tankı üretenler, tohum atma makineleri üretenler ve tohum satanlar da vardı. Kumluca’dan tohum ıslahı işinde çalışan E.Z. tohumculuk ve Beyaz Tohumculuk da vardı. Barslar da makineleriyle oradaydı. Delfin tarım adı ile Mehmet Yavuzer gibi birçok Kumluca şirketi de katılmıştı. Toplamda 70 tane kurum ve kuruluş bu fuarda yer aldı.

Fuarda Finike Belediyesi ve Ziraat Odası tüm ekibiyle boy gösterdi.

Nedense, Kumluca yoktu. Ne kaymakam Uğur Kolsuz, ne Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu… Halbuki Kumluca’nın Türk tarımına katkısının çok büyük olduğu iddiası var. Hani “Sağlıklı Gıdanın Başkenti” diyoruz ya! Onu gelip fuarlarda göstermek lazımdı.

Olmadı.

Hâlbuki Kumluca’da yapılan yağlı güreşler kadar, Yörük Göçü kadar, Tarım ve Seracılık Festivali kadar önemli bir etkinlikti bu. Kim bilir belki domates fuarının da fiyasko ile sonuçlanmasına da bu bana necilik sebep olmuştur.

SÜRECEK

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:37
Öğle 13:07
İkindi 16:57
Akşam 20:27
Yatsı 22:03